Systemy solarne

Systemy solarne

Systemy solarne to alternatywne źródła energii, znajdujące coraz szersze zastosowanie w związku ze wzrostem cen energii ze źródeł konwencjonalnych, perspektywą ich niedoborów w przyszłości oraz troską o otaczające nas środowisko.

Energia słoneczna jest całkowicie darmowa, przyjazna środowisku i dostępna dla wszystkich, dlatego można wykazać, że jej wykorzystanie nawet w naszych warunkach klimatycznych jest uzasadnione ekonomicznie. Jednym ze sposobów zagospodarowania energii słonecznej jest zastosowanie kolektorów słonecznych.

 

systemy solrane
Kolektor płaski
Systemy solarne
Kolektor rurowy

 

Kolektor słoneczny jest urządzeniem zamieniającym energię słoneczną na ciepło. Energia słoneczna docierająca do kolektora zamieniana jest na energię cieplną nośnika ciepła, którym może być ciecz (glikol, woda) lub gaz (np. powietrze).

Każdy z kolektorów zbudowany jest z kilku wspólnych elementów. Najważniejszym elementem kolektora słonecznego jest absorber, który stanowi serce kolektora. Pochłania on promieniowanie słoneczne i zamienia na ciepło. Kolejnymi elementami są: orurowanie, obudowa, izolacja cieplna.

Kolektory słoneczne można wykorzystać do ogrzewania c.w.u. ale w każdym przypadku konieczne jest zastosowanie wspierającego źródła ciepła. Kolektorami słonecznymi nie ogrzeje się budynku, a jedynie można wspomóc jego ogrzewanie.

Zastosowanie determinuje rodzaj wykorzystywanych kolektorów. W naszej ofercie znajdują się kolektory płaskie i rurowe najlepszych producentów.

Schemat budowy kolektora płaskiego
Schemat budowy kolektora rurowego